Перші згадки зародження Церкви Християн Віри Євангельської на Рівненщині відносяться до 1918-го року [1]. Знаходячись в умовах гонінь та переслідувань, п’ятидесятницькі церкви переживали важкі часи. В різні роки громади входили до: Союзу Євангельських Християн Святої П’ятидесятниці [3], Союзу Християн Віри Євангельської, у післявоєнні роки – до Всеукраїнської Ради Євангельських Християн баптистів, або ж в підпіллі.
До кінця 80-х рр., незважаючи на нелегальне становище, Церква ХВЄ продовжувала зростати. Поступово політика радянської влади щодо релігійних організацій ставала більш лояльною. В 1990 р. набрав чинності «Закон Союзу Радянських Соціалістичних Республік про свободу совісті і релігійних об’єднань», у якому, зокрема, зазначалося: «Всі релігії і віросповідання рівні перед законом. Встановлення будь-яких переваг або обмежень однієї релігії або віросповідання щодо іншої не допускається». П’ятидесятники, які входили в ВРЄХБ заявили про вихід із Союзу і бажання створити незалежне об’єднання. День 22 травня 1989 р. вважається днем виходу п’ятидесятників із ВРЄХБ і припинення дії Московської «Серпневої угоди». Після цього п’ятидесятники ще більш активно починають реалізовувати свою давню мрію про єдиний Союз ХВЄ [2].
У 1989 р. 23 травня церкви п’ятидесятників, які входили до ВРЄХБ вийшли з об’єднання і приступили до організації Союзу ХВЄ. Того ж року 24 червня в м. Рівне під головуванням Р. Біласа пройшла установча конференція п’ятидесятників. В об’єднання ввійшли незареєстровані церкви ХВЄ на чолі з єпископом Олександром Гринчуком і ті, що вийшли із ВРЄХБ. На конференції старшим пресвітером було обрано М.А. Мулярчука, а заступниками В.Д. Антонюка і О.С. Гринчука [2].
У 1989 році, коли утворювався Союз Церков ХВЄ України, Рівненське обласне об’єднання ХВЄ входило до нього з 96-ма церквами [1].
Рівненське обласне об’єднання Української Церкви Християн Віри Євангельської було зареєстровано 28 травня 1991 року. Структурно об’єднання належить до Української Церкви Християн Віри Євангельської (Північний регіон). Головним керівним органом УЦХВЄ є звітно-виборчі конференції, що проходять раз на 4 роки, та щорічні конференції. У період між конференціями керівними органами братства є правління та комітет Церкви, їм підпорядковується діяльність старшого єпископа УЦХВЄ. За подібним принципом працює і обласне об’єднання. До складу обласної ради входять члени правління (старший пресвітер та його заступники), старші пресвітери районів, керівники відділів, пресвітери найбільших церков, голова ревізійної комісії та скарбник.
Першим обласним пресвітером був Мулярчук Микола Андрійович. 21 квітня 1997 року обласним пресвітером був обраний Антонюк Василь Дем’янович (18.09.1938-02.10.2012), з 2001 – Віктор Дем’янович Боришкевич (09.11.1954-02.10.2019). На той час в обласне об’єднання входило вже 222 церкви, у 2009 р. – 257 громад з майже 27000 членів. З 2018 року служіння старшого пресвітера у Рівненській області здійснює Олександр Адамович Коток.
Структура РОО УЦХВЄ охоплює служіння всім категоріям населення. Праця ведеться з молодими та старшими, дітьми і людьми похилого віку, чоловіками і жінками, бізнесменами і соціально незахищеними верствами населення. Для цього вся діяльність об’єднання ведеться pа певними напрямками: місіонерський відділ, відділи освіти, благовістя, сімейного та жіночого служіння, доброчинності, молодіжний, соціальний відділи, праця в Європі.
Проповідь Доброї Новини – є першочерговим завданням. Це основна ціль усіх церков і спільнот, усіх програм і проектів, центральне місце усіх богослужінь в домах молитви нашого братерства. Так, лише за період 2010-2013 рр. з участю благовісників та християнських співаючих гуртів було проведено в Рівненській області та за її межами 4043 євангелізаційних зібрання. Проповідь передається через мас-медіа: радіо, телебачення, газети і журнали, інтернет.
Для підготовки працівників у різних сферах духовної діяльності з 1991 р. при Обласному об’єднанні функціонує Рівненська Духовна Семінарія і Академія.
29 грудня 2001 року було зареєстровано християнську газету «За віру Євангельську», редакторами якої у різні роки були Ірина Наумець, Анжела Корнійчук та Олександр Геніш. При обласному об’єднанні діють такі фонди, місії та заклади: місія «Добрий Самарянин», місія «Світанкова Зоря», місія «Глорія», м. Сарни, місія «Еммануїл», Рівненська Духовна Семінарія і Академія, Фонд «Мир» с. Оженін та ін.
З 2018 року активно почало розвиватися медіа служіння. 6 березня 2018 року було створено офіційну сторінку Об’єднання у Facebook. У 2022 р. створено YouTube-канал, започатковано програми «Розмова з служителем», «Слово служителя» та інші. У 2023 році почав діяти офіційний сайт обласного об’єднання.
Станом на початок 2023 р. РОО УЦХВЄ нараховує 300 зареєстрованих церков та 27 незареєстрованих, в яких перебуває 33974 членів, 255 пасторів, 692 дияконів, до 10000 молоді, 460 хорів, 59 музичних груп, 10 оркестрів, 20000 учнів Недільних шкіл.
Українська Церква Християн Віри Євангельської підтримує ідеї добра і братерства та поважає всіх людей і всі конфесії.
Історичні джерела
- Боєчко В. Нескорена Церква. – Львів: УХМВМ «Добрий самарянин», 2010. – С.287
- Геніш О.В. В стовпі вогню та хмарі диму: з історії п’ятидесятницької Церкви. – Рівне, Дятлик М., 2019. – с.217
- Коваль Д. Християни віри євангельської Володимирецького району Рівненської області: становлення та розвиток (1920-1988 роки): монографія / Д. Коваль; за заг. ред. О. Підлужної. – Рівне: Дятлик М.С., 2018 – С.76